nafez
12 بهمن 1401 - 21:54

افزایش ۶ برابری تولیدات کشاورزی کرمانشاه نسبت به پیش از انقلاب

کرمانشاه- رئیس جهاد کشاورزی استان کرمانشاه از افزایش ۶ برابری تولیدات کشاورزی کرمانشاه نسبت به پیش از انقلاب خبر داد.

علی چاله چاله در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: در سال ۱۳۵۷ میزان تولیدات زراعی کرمانشاه ۶۷۰ هزار تن بوده که این رقم در حال حاضر به بیش از سه میلیون و ۸۷۳ هزار تن رسیده و رشدی ۵.۷ برابری داشته است.

وی میزان کل تولیدات کشاورزی استان کرمانشاه را طی سال ۱۴۰۱ با وجود خشکسالی بیش از چهار میلیون و ۷۶۶ هزار تن اعلام کرد و افزود: مجموع تولیدات کشاورزی کرمانشاه پیش از انقلاب ۸۰۰ هزار تن بوده و پس از انقلاب شاهد رشد نزدیک به ۶ برابری کل تولیدات کشاورزی در استان بوده‌ایم.

رئیس جهاد کشاورزی استان کرمانشاه با اشاره به دیگر محصولات تولیدی کرمانشاه، گفت: میزان تولید گندم استان در سال ۱۳۵۷ حدود ۲۷۰ هزار تن بوده در حالی که در سال زراعی گذشته ۶۰۳ هزار تن گندم در استان تولید شده و همچنین در اوایل انقلاب میزان تولید محصول جو ۷۸ هزار تن بوده که طی سال ۱۴۰۱ این محصول به ۱۱۳ هزار تن تولید رسیده است.

چاله چاله به توفیقات بخش زراعت در تولید حبوبات پرداخت و گفت: در حال حاضر یک سوم نخود کشور در استان کرمانشاه تولید می‌شود و رتبه نخست کشوری در تولید و سطح زیر کشت نخود از آن کرمانشاه است و همچنین استان کرمانشاه طی سال ۱۴۰۱ در تولید گندم رتبه چهارم کشور، در تولید جو رتبه سوم، در تولید ذرت دانه‌ای رتبه دوم و در تولید چغندر قند حائز رتبه سوم کشور شده است.

وی در ادامه سطح باغات استان کرمانشاه را در سال ۵۷ حدود ۱۵ هزار هکتار و در حال حاضر بیش از ۴۴ هزار هکتار عنوان کرد و گفت: از این میزان باغ ۵۰۰ هکتار آن باغ مدرن بوده و بزرگترین باغ سایبان کشور نیز در سطح ۴۰ هکتار در شرف افتتاح بوده و تولید محصولاتی همچون زعفران که در سال‌های گذشته تقریباً وجود نداشته هم‌اکنون نه تنها با زیر کشت رفتن بیش از ۴۵۷ هکتار کشت زعفران توسعه یافته بلکه شاهد فرآوری زعفران و فعالیت پنج برند و توسعه صنایع تبدیلی آن نیز در استان کرمانشاه هستیم.

وی افزود: تولیدات باغی استان کرمانشاه در سال ۱۳۵۷ نیز حدود پنج هزار تن بوده و در حال حاضر در استان سالانه ۳۴۰ هزار تن تولید باغی داریم.

چاله چاله سپس به تولیدات گلخانه‌ای قبل و بعد انقلاب نیز اشاره داشت و تاکید کرد: سطح گلخانه‌های کرمانشاه در سال ۵۷ محدود به گُل تزئینی بوده ولی امروز ۷۰ هکتار اراضی تحت پوشش فعال محصولات گلخانه در کرمانشاه وجود دارد.

رئیس جهاد کشاورزی استان کرمانشاه به توفیقات بخش مکانیزاسیون استان پرداخت و اضافه کرد: ضریب مکانیزاسیون کرمانشاه در سال ۱۳۵۷ حدود ۲۷ صدم اسب بخار و در حال حاضر به ۲.۰۱ اسب بخار رسیده است.

چاله چاله در ادامه به تولیدات دامی قبل و بعد انقلاب پرداخت و گفت: میزان کل تولیدات دامی استان کرمانشاه در سال ۱۳۵۷، ۱۲۹ هزار تن بوده و در حال حاضر بیش از ۵۳۱ هزار تن انواع محصولات دامی در استان تولید می‌شود.

وی افزود: تولید گوشت قرمز در سال ۵۷ تنها ۱۲ هزار و ۵۰۰ تن بوده و امروز سالانه بیش از ۴۰ هزار تن گوشت قرمز در استان تولید می‌شود.

چاله چاله ادامه داد: قبل از پیروزی انقلاب سالانه ۱۵ هزار تن گوشت مرغ به صورت سنتی در استان کرمانشاه تولید می‌شد و این رقم در حال حاضر به ۷۰ هزار تن تولید صنعتی رسیده که رشد نزدیک به پنج برابری داشته است.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1013883